ups radiorewers wywiad - Wywiad: FRK / Radio Rewers
  • WYWIAD /FRK
  • PORTAL /Radio Rewers
  • DATA PUBLIKACJI /14.12.2009

WYWIAD: FRK

FRK to reprezentant Dolnego Śląska – jeleniej Góry i Wrocławia. Nagrywać zaczął w 2005 roku, jednak dopiero od niedawna dał się poznać liczniejszym odbiorcom, w tym także za sprawą najnowszego albumu Ups! Zrobiłem Płytę….

 

Nie możemy ukrywać , iż FRK a „osoba publiczna” to dwie różne kategorie – kim zatem jest FRK?
FRK: Dwie różne kategorie pewnie dlatego, że wcale nie aspiruję do bycia osobą publiczną – raczej zależy mi na zwiększeniu swoich szans na dotarcie do potencjalnego słuchacza… kim jestem? Mam 27 lat, mieszkam w Jeleniej Górze, nagrywam od paru lat przede wszystkim dla zajawki i przyjemności, dopiero teraz zdecydowałem się wyjść ze swoim rapem do szerszego grona słuchaczy. Chyba tyle wystarczy słowem wstępu…

Co znajdziemy na płycie, która ups… ale jednak powstała?
FRK: Na płycie można znaleźć przede wszystkim dużo pozytywnych emocji, luźne teksty i wajbowe, bujające bity. Materiał składa się z 13 numerów wybranych drogą selekcji – wszystkie powstały w oparciu o funkowe i soulowe pętle, 7 z nich to typowe wakacyjne kawałki, 6 pozostałych jest bardziej tematycznych – wszystkie numery odzwierciedlają moje spojrzenie na świat i moje zainteresowania. Na płycie udzielają się oprócz mnie moi znajomi – Maz, Benek i Zamar. Całość ubarwiona została skreczami autorstwa DJ Alcoholu 100% i DJ Danka.

Jak doszło do współpracy producenta z Warszawy i rapera z Jeleniej Góry?
FRK: Znamy się już od jakiegoś czasu, ale nie planowaliśmy wspólnej płyty, ograniczaliśmy się raczej do pojedynczych, luźnych kawałków. Pomysł stworzenia wspólnego projektu pojawił się dosyć spontanicznie – można powiedzieć, że zgraliśmy się razem w odpowiednim momencie. Decyzja zapadła i od tamtej pory wszystko poleciało praktycznie z górki (śmiech).

Płyta realizowana była w rejonach zdecydowanie odległych od Twojego miejsca zamieszkania, Sosnowcu i Słupsku, czym było to podyktowane?
FRK: W Sosnowcu i w Słupsku zostały zarejestrowane jedynie gościnne zwrotki Maza i Benka. Niestety, akurat w momencie gdy płyta powstawała nie było innej mozliwości i musieliśmy sprawę zwrotek załatwić przez internet. Z Zamarem nagrywaliśmy w 375 Studio, gdyż jesteśmy z tego samego osiedla, więc tutaj poszło wszystko zgrabnie i bezproblemowo. No a mix i mastering – czyli działka Geniusza – ze względu na jego miejsce zamieszkania zostały ogarnięte w Warszawie i w Rzeszowie.

Czym jest (i czym zajmuje się) 375 Label?
FRK: 375 zostało założone przeze mnie parę lat temu i początkowo oznaczało jedynie nazwę studia w którym odbywały się wszystkie nagrywki (jeszcze we Wrocławiu). Z czasem nazwa została podchwycona przez moich znajomych i pojawił się pomysł, żeby to w jakiś sposób bardziej ogarnąć. Obecnie 375 to studio w którym realizowane są wszystkie moje nagrania, ale zajmujemy się również tworzeniem krótkich klipów reklamowych oraz teledysków, wykonywaniem różnych projektów graficznych (okładki, koszulki, plakaty itp.), zdjęć oraz designów stron internetowych. Label patronuje wszystkim moim produkcjom – no ale to raczej nic dziwnego, skoro to głównie ja go ogarniam razem z moją dziewczyną (śmiech).

Można określić Cię jako wykonawcę odwołującego się do „klasycznego” rapu, jaka jest Twoja definicja rapu „z najwyższej półki”?
FRK: Klasyczny rap to według mnie w ogóle punkt wyjścia i ciężko jest robić cokolwiek związanego z tą kulturą nie znając podstaw – zresztą jak w każdej dziedzinie. Nigdy nie starałem się muzycznie ograniczać w żaden sposób i słucham naprawdę bardzo dużo rzeczy, nic więc dziwnego, że w moim rapie można znaleźć odniesienia do tzw. złotej ery (bo rozumiem, że do tego nawiązałeś w swoim pytaniu). Twórczość pochodząca z tamtego okresu faktycznie jest dla mnie ważna, bo właśnie w połowie lat 90-tych w moim życiu po raz pierwszy pojawił się hip hop. Rap z najwyższej półki to rap szczery, dobry technicznie i przede wszystkim tekstowo oraz taki, który zna swoje korzenie i je szanuje, a także ma świadomość istnienia innych gatunków muzycznych i nie zamyka się w pojęciach głoszonych przez prawilniaków i HWDP.

Dlaczego właśnie FRK? Na czym polega jego oryginalność?
FRK: Mimo, iż rap to moje hobby, to naprawdę bardzo dużo czasu poświęcam na doskonalenie swoich umiejętności, starając się przy tym łączyć to z zabawą i z przeróżnymi zajawkowymi opcjami. Kto mnie zna ten wie, że dla mnie liczy się jeden moment i dobry pomysł… nagrywamy mixtape w jeden dzień? – nie ma sprawy… kręcimy jakiś klip? – ok! … organizujemy imprezkę połączoną z premierą teledysku? – super! … a może zrobimy koszulki z logo 375? – spoko! Mam dużo pomysłów i staram się je wszystkie realizować. Robię to co lubię i nie jestem w tym sztuczny.

Ostatnie słowo do słuchaczy, pozdrowienia itp.
FRK: Chciałbym wszystkich zaprosić do odwiedzania mojej strony http://375.com.pl, gdyż jest to kompletne źródło informacji dotyczących wszystkich moich projektów… tych, którzy jeszcze nie słyszeli płyty FRK & Pure Genius – „Ups… Zrobiłem Płytę!” zachęcam do odsłuchów, a tym którzy już to zrobili wielkie dzięki za poświęcony czas – mam nadzieję, że nie uważają go za stracony (śmiech). Przy okazji pozdrawiam moją dziewczynę Magdę i całe Locondo – chłopakom też należy się trochę fejmu (śmiech). Dzięki za wywiad…

 

Rozmawiał: Bart